Noc vědců 2024
Základní proměnnou světa je proměna. Od evoluce v přírodě po revoluci v technologiích. Svou proměnou a vývojem prochází vše kolem nás. Pojďme společně proměnit jednu noc v roce na jedinečnou oslavu vědy!
Vyvinul se na Marsu život? Je to možné – kdysi dávno byla totiž rudá planeta zřejmě mnohem vlhčí a teplejší než dnes. Druhý díl astrobiologického cyklu se proto zaměří na geologickou historii Marsu.
Na březen a duben 2016 připravila Přírodovědecká fakulta UK sérii přednášek o astrobiologii. Organizátoři pozvali odborníky z naší fakulty, Matematicko-fyzikální fakulty UK i odjinud, kteří budou mluvit o tématech od polární ekologie až po geofyziku ledových měsíců.
Přednášky jsou volně přístupné. Věříme, že zaujmou vysokoškolské studenty přírodovědných oborů, studenty vyšších ročníků středních škol i širší veřejnost se zájmem o biologii, astronomii či kosmonautiku.
Planeta Mars vznikla zhruba před 4,5 miliardami let. Od té doby je povrch vystaven působení řady geologických pochodů spojených s projevy sopečné činnosti, s působením vody v pevném, kapalném i plynném stavu, s dopady vesmírných těles či s projevy eroze.
Tyto procesy působily v rozdílném měřítku a časovém období. Společně však dokázaly přetvořit celou planetu do její současné podoby. Při pohledu na povrch tak dnes můžeme spatřit řadu dokladů dokumentujících bouřlivý vývoj Marsu a jeho postupnou přeměnu.
Kdy, kde a jak vznikaly různé povrchové útvary? A o jakých geologických procesech vypovídají?
To vám prozradí Petr Brož ve své přednášce Pestrá minulost Marsu aneb co můžeme vyčíst z povrchu planety.
Přijďte si ji poslechnout 17. března 2016 od 14:50 hodin do budovy Přírodovědecké fakulty UK na adrese Viničná 5, Praha 2 (přízemí, učebna B8).
Další přednášky (vždy ve čtvrtek od 14:50 hodin ve Viničné 5, učebna B8):
Ondřej Čadek: Enceladus – malý vodní svět budící velká očekávání
Vítězslav Škorpík: Po stopách vzniku a vývoje vesmíru
Pavel Boháček: Kosmická medicína
Martin Ferus: Novinky v astrochemii
Miroslav Brož: Bouřlivý vznik planet
Více informací, pozvánky na přednášky a zajímavosti související s astrobiologií najdete na facebookové stránce organizátorů.
Akci neorganizují Přírodovědci.cz, takže na ní nedostanete razítko do svého Deníku přírodovědce.
Základní proměnnou světa je proměna. Od evoluce v přírodě po revoluci v technologiích. Svou proměnou a vývojem prochází vše kolem nás. Pojďme společně proměnit jednu noc v roce na jedinečnou oslavu vědy!
Zábava i poznání letos návštěvníky čekají v sobotu 28. září v Centrálním parku Pankrác. Potkají tam i Přírodovědce.cz.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.