Líska místo buku
Dosavadní učebnice biologie a lesnictví se shodují na tom, že nebýt člověka, byla by velká část Evropy přirozeně pokryta hustými lesy. Jak ale skutečně vypadala evropská vegetace před příchodem Homo sapiens?
1x Aktuality
Zkuste si představit tropický ostrov s bujnou vegetací a písečnými plážemi, omývaný vlnami teplé a mělké laguny. Na pláži leží schránky různých mlžů a velkých ústřic. Další vlna náhle přikryje pískem kost velkého živočicha, se kterou si ještě před chvílí hráli žraloci.
Tato scéna se neodehrává ani v Tichomoří, ani v našem věku. Ona kost je stehenní kost patřící dinosaurovi a byla objevena nedaleko Kutné Hory v opuštěném lůmku poblíž vesničky Nová Lhota. Tento nález soukromého sběratele je dlouho očekávaným prvním kosterním pozůstatkem (tedy nikoli pouze stopou po životě) dinosaura na území České republiky.
Foto: Kost českého dinosaura. (Autor snímku: M. Mazuch)
Odborníci z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ho zařadili mezi iguanodontidy - velké býložravce, kteří se mohli na krátkou vzdálenost pohybovat i po zadních končetinách. Struktura kosti ukazuje, že se pravděpodobně jedná o téměř dospělého jedince, a jsou na ní dokonce zachovány stopy po zubech žraloků nebo možná i větších mořských predátorů. Výzkumy doprovodné vegetace ukazují, že se živil jehličnany, nejspíš druhem s měkkým a šťavnatým jehličím.
Foto: Iguanodontid od Kutné Hory. Autor: P. Modlitba
Kost pochází z druhohorních vrstev období křídy (před cca 90 miliony let), a je unikátní v mnoha ohledech. Dle českých vědců se jedná o první nález mladého dinosaura ve střední Evropě. Na ostrovech mělkého křídového moře, které dnes tvoří geologické podloží našeho státu, tedy dinosauři prokazatelně žili. Nezbývá než doufat v další, rozsáhlejší a kompletnější nálezy.
Foto: Poloha kosti na kostře iguanodontida. (Autor: M. Mazuch)
Valéria Vaškaninová
Zdroj: Fejfar, O., Košťák, M., Kvaček, J., Mazuch, M., and Moučka, M. 2005. First Cenomanian dinosaur from Central Europe
(Czech Republic). Acta Palaeontologica Polonica 50 (2): 295–300.
Dosavadní učebnice biologie a lesnictví se shodují na tom, že nebýt člověka, byla by velká část Evropy přirozeně pokryta hustými lesy. Jak ale skutečně vypadala evropská vegetace před příchodem Homo sapiens?
1x Aktuality
Možná víte, že většina obojživelníků a všechny původní druhy plazů jsou v Česku chráněni. Dohromady je to něco přes 30 druhů. V celosvětovém měřítku však herpetofauna představuje přibližně 20 000 druhů!
4x Aktuality
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.