Umí rostlina řídit uvolňování pylu?
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, stále existují neprobádané oblasti, kde se dají udělat průlomové objevy.
1x Aktuality
Oslavte s námi pestrost naší přírody a prozkoumejte zblízka fascinující svět bezobratlých živočichů.
Registrační formulář pro školy. VŠECHNY TERMÍNY JSOU AKTUÁLNĚ OBSAZENY!
Máte rádi přírodu? Chcete na vlastní oči vidět tajemné tvory, které jste zatím potkávali jen na stránkách knížek a časopisů? Nebo si chcete „pohladit“ brouka roháče? Pak je tato akce určena přesně pro vás.
Pátý ročník Velké výstavy bezobratlých představí plejádu živočichů od sekáčů, pokoutníků či vodouchů až po raky, berušky vodní nebo splešťule. V akváriích si zblízka prohlédnete také larvy jepic, potápníků a vážek, v teráriích najdete brouky zlatohlávky, střevlíky či mrchožrouty.
K vidění bude rovněž sekce bezobratlých obyvatel našich domovů nebo kolekce měkkýšů střední Evropy.
Živá zvířata doplní fotografie našich nejzajímavějších bezobratlých. Budete se tedy moci bezprostředně setkat jak s běžnými, tak s velmi vzácnými a ohroženými druhy ze střední Evropy i blízkého okolí.
Výstava se koná 6.–15. června 2025 v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK (Na Slupi 16, Praha 2).
Otevřeno denně.
Po - Pá
8:30 - 12:30 vyhrazeno pro registrované školní kolektivy.
12:30 - 18:00 pro veřejnost.
So - Ne
8:30 - 18:00 pro veřejnost
Vstupné:
PLATBA JE MOŽNÁ POUZE V HOTOVOSTI!
Doprovodný program Velké výstavy bezobratlých:
/změna programu vyhrazena/
Exkurze
7. a 15. 6. - Za tesaříky obrovskými na Milíčov (Praha), pořádá Česká společnost entomologická, vstup volný.
8. a 14. 6. - Za roháči na Petřín (Praha), pořádá Česká společnost entomologická, vstup volný.
8. 6. – Hon na lokálně vymřelé motýly, pořádá Tým Ekologie Hmyzu při ČZU, sraz 14:00 Metro Radlická, vstup volný.
10. 6. – Biodiverzitní zelené střechy, OC Smíchov, pořádá Tým Ekologie Hmyzu při ČZU, sraz ve 16 hodin, před vchodem na terasu (vedle KFC), vstup volný.
Přednášky
9. 6. 18:30 - Ochrana hmyzu z mnoha (různých) pohledů – Prezentace projektů a diskuse se zástupci nevládních organizací, Magistrátu Hlavního města Prahy, Agentury ochrany přírody a krajiny, Ministerstva životního prostředí. PřF UK, Viničná 7 - Velká zoologická posluchárna. Vstup volný.
10. 6. – 18:30 Role muzeí pro ochranu přírody (Dominik Vondráček ), PřF UK, Benátská 2 - Krajinova posluchárna (v prostorách Botanické zahrady). Vstup volný.
Workshopy
7. a 8.6. Odpoledne s čmeláky, Čmeláci Plus /bude upřesněno/
14. 6. 10:00 Fotografujeme Hmyz – Workshop s předním českým fotografem Vítkem Lukášem a pořadateli výstavy a fotografy Petrem Šípkem a Michalem Vaisem (nutno zakoupit extra vstupenku k výstavě).
Pozor, kapacita je omezena na 25 osob!
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, stále existují neprobádané oblasti, kde se dají udělat průlomové objevy.
1x Aktuality
Světlušky jsou mimořádně zajímavé - zdaleka ne všechny jsou noční a mají pozoruhodné životní strategie. Člověk je značně ovlivňuje a ohrožuje, třeba světelným znečištěním.
3x Biolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.