Noc vědců 2024
Základní proměnnou světa je proměna. Od evoluce v přírodě po revoluci v technologiích. Svou proměnou a vývojem prochází vše kolem nás. Pojďme společně proměnit jednu noc v roce na jedinečnou oslavu vědy!
Vánoční stromeček může být překvapivě bohatým lovištěm pro amatérské entomology. Přesvědčte se sami!
Zvyk dekorovat stálezelené stromky v časech slunovratu, přelomu roku či nakonec Vánoc má velmi hluboké kořeny. Uctívání stromků je známé již z Egypta a předhebrejské Levanty. Moderní tradice zdobení vánočních stromů pochází naopak ze severněji situovaných částí Evropy – buď z Německa, nebo z Polska, Litvy či Skandinávie.
Spolu s vánočním stromkem ovšem získáme do své domácnosti až tisíce dalších dočasných nájemníků. Většinou mají šest kráčivých končetin, nebo alespoň článkované a sklerotizované (na povrchu tvrdé) tělo.
Nebýt fatální náklonnosti hmyzu ke dřevinám, stěží by asi vznikl dnes již velmi pevně etablovaný obor lesnická entomologie. Tito specialisté se přednostně věnují ekologickým vztahům mezi hmyzem či jinými členovci (nejčastěji dalšími zástupci šestinohých nebo různými pavoukovci) a živými stromy. Jde pochopitelně o to, že hmyz – či přinejmenším některá z jeho vývojových stadií – dokáže způsobit stromům, potažmo pak lesním hospodářům nemalou újmu.
Odříznutím stromku, který je určen pro předvánoční trh, se zpřetrhá pouze menší část ekologických vztahů. Podle Bjarte Jordala z muzea při univerzitě v norském Bergenu si za svých 500 korun přineseme domů podstatně více organismů, než je jen strom. Horní hranice jeho odhadu se pohybuje okolo 25 000 jedinců.
Stromky obývají jak jejich přímí škůdci (například červci, mšice, motýli), tak řada druhů, kteří v nich nacházejí úkryty (chvostoskoci, pisivky, roztoči), nebo naopak loviště (pavouci, stonožky). Strach z těchto živočichů mít nemusíme – prakticky žádný nepředstavuje pro člověka potenciál k nějakému trápení. To nejhorší, co se od nich dá čekat, je trocha nepořádku v podobě jejich (většinou již mrtvých) těl.
Jejich smrt je zákonitá. Většina z nich totiž přijde do domácnosti ve stavu hibernace čili zimního spánku. Teplo a světlo je pak přesvědčí, že přišlo jaro, a jejich metabolické pochody se zase rozběhnou. Odříznutý stromeček však není s to poskytovat svým nájemníkům nejen živiny, ale především vodu. Prostředí našich domovů je také příliš suché. O dalším osudu článkovaných tvorů je tak většinou do Tří králů rozhodnuto.
A teď úkol pro šikovné přírodovědce. Kdo by si chtěl přesně zmapovat, jaké druhy si domů společně se stromkem přinesl, může pod něj umístit papír. Po odklizení stromku stačí už jen nahromaděná tělíčka posbírat a dát se do určování. Tak co, milí přírodovědci? Pustíte se do toho? Vaše fotografie můžete zasílat na emailovou adresu soutez@prirodovedci.cz - autory naší předvánoční entomologické soutěže odměníme přírodovědeckým tričkem. Fotografie posléze zveřejníme na našem Facebook profilu :)
Michal Andrle
Základní proměnnou světa je proměna. Od evoluce v přírodě po revoluci v technologiích. Svou proměnou a vývojem prochází vše kolem nás. Pojďme společně proměnit jednu noc v roce na jedinečnou oslavu vědy!
Zábava i poznání letos návštěvníky čekají v sobotu 28. září v Centrálním parku Pankrác. Potkají tam i Přírodovědce.cz.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.