Již od počátků zemědělství ve střední a mladší době kamenné člověk významně zasahuje do druhové rozmanitosti přírody. Jedním ze způsobů je zavlékání druhů do oblastí, kde se přirozeně nevyskytují. Pokud takový zavlečený živočich či rostlina nalezne v nové vlasti příhodné podmínky, začne se nekontrolovaně šířit a stává se tzv. invazním druhem.

Foto: Mezi nejproblematičtější živočišné invazní druhy u nás patří kleštík zhoubný (Varroa destructor) likvidující včelstva po celém světě nebo u zahrádkářů nechvalně proslulý plzák španělský (Arion lusitanicus), „kterého nic nežere, zatímco on žere úplně všechno“.
Často je dokonce úspěšnější než domácí druhy s podobnými nároky, ty jsou pak utlačovány a nezřídka může dojít i k jejich vymizení. Tento proces nabírá na obrátkách především v současné době globalizace obchodu, dopravy a turistiky. Evropští ekologové proto spojili své síly a vytvořili celoevropskou databázi invazních druhů – projekt DAISIE. Analýzou této databáze zjistili, že množství invazních druhů v jednotlivých evropských zemích výrazně vzrůstá s úrovní jejich ekonomiky. Jinými slovy, čím vyspělejší země, tím zaplevelenější faunou a flórou se může „pyšnit“.

Foto: Ze Severní Ameriky pochází také zejména v padesátých letech ostře sledovaný americký brouk mandelinka bramborová (Leptinotarsa decemlineata).
Tento poznatek pravděpodobně vědce nijak zvlášť nepřekvapil. Zajímavějším zjištěním bylo, že dnešní počty invazních druhů odráží ekonomickou situaci Evropy z počátku 20. století. Invazní druhy totiž na své uchycení a rozšíření v novém areálu potřebují často i několik desítek let. Vzniká tak zpoždění mezi jejich zavlečením a propuknutím té pravé invaze se všemi jejími ekologickými i ekonomickými důsledky. Autoři nazývají tento jev invazním dluhem a varují, že dnešní globalizace obchodu a turistiky patrně právě teď rozsévá nové invaze, které naplno pocítí až příští generace.

Foto: Nejrozšířenějšími rostlinnými invazními druhy v ČR jsou křídlatky (rod Fallopia, dříve Reynoutria), známý bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum), netýkavka (rod Impatiens) nebo například vyobrazený trnovník akát (Robinia pseudoacacia). Zajímavostí je, že na likvidaci bolševníku velkolepého byla vzhledem k intenzitě jeho šíření nasazena dokonce i armáda. Díky tomu a také díky jeho schopnosti poleptat kůži člověka si od některých biologů vysloužil přirovnání k trifidům z kultovního sci-fi románu Johna Wyndhama Den trifidů.
Použité zdroje: Essl F, Dullinger S, Rabitsch W, Hulme P, Hulber K, Jarošík V, Kleinbauer I, Krausmann F, Kuhn I, Nentwig W, Vila M, Genovesi P, Gherardi F, Desprez-Loustau M, Roques A & Pyšek P (2011). Socioeconomic legacy yields an invasion debt. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 108, 203-207. (doi:10.1073/pnas.1011728108)
Autor: Oldřich Tomášek
Essl F, Dullinger S, Rabitsch W, Hulme P, Hulber K, Jarošík V, Kleinbauer I, Krausmann F, Kuhn I, Nentwig W, Vila M, Genovesi P, Gherardi F, Desprez-Loustau M, Roques A & Pyšek P (2011). Socioeconomic legacy yields an invasion debt. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, 108, 203-207. (doi:10.1073/pnas.1011728108)