Noc vědců 2024
Základní proměnnou světa je proměna. Od evoluce v přírodě po revoluci v technologiích. Svou proměnou a vývojem prochází vše kolem nás. Pojďme společně proměnit jednu noc v roce na jedinečnou oslavu vědy!
V objevitelské kategorii soutěže Věda je krásná 2014 zvítězila Věra Kuttelvašerová Stuchelová s cyklem snímků chameleona. Jak se dostala k fotografování přírody a proč se rozhodla studovat biologii?
Má cesta k fotografování přírody a zvířat byla klikatá. Jako středoškolačka jsem se nejvíc zajímala o výtvarné umění a biologii. Dost jsem váhala, který z těchto oborů mám jít studovat. Nakonec jsem se rozhodla pro Akademii výtvarných umění, kde jsem studovala malbu, kresbu a později fotografii. Po škole jsem nastoupila na Západočeskou univerzitu a učila tam výtvarné umění a fotografii. Přednášela jsem, vystavovala v galeriích.
V roce 2009 jsem objevila fotobanky – jejich prostřednictvím jsem najednou mohla prodávat své snímky po celém světě. Náměty pro tvorbu jsem postupně začala čím dál víc čerpat v přírodě. O fotografie přírody a zvířat byl velký zájem, takže jsem v roce 2013 šla jak se říká na „volnou nohu“ a začala se živit jen fotografováním.
Jenže už za půl roku mi akademické prostředí začalo chybět a přišlo velké rozhodnutí: Co kdybych si splnila svůj dávný sen a začala studovat biologii? Chtěla jsem více vědět o zvířatech, která fotím, více rozumět přírodě, být poučený fotograf, který do svých snímků vkládá něco navíc. Ne jen uměleckou stránku, ale i poznání.
Žiji v Českých Budějovicích, proto jsem si na Jihočeské univerzitě vybrala dálkový obor Biologie a ochrana zájmových organismů. Tento obor je hodně zaměřený na chovatelství a pěstitelství. Naše domácnost se tak začala měnit v malou zoologickou i botanickou zahradu. V současné době máme 20 druhů zvířat – od papoušků po ještěry, hmyz a drobné savce. Moje osmiletá dcerka už plánuje, jak bude mít jednou opravdovou zoo.
Zvířata, která chovám, také fotografuji. Cyklus Chamaeleo calyptratus, s nímž jsem zvítězila v soutěži Věda je krásná, jsou snímky mého chameleona. Při focení vlastních zvířat máte tu výhodu, že je dobře znáte a ona znají vás. Proto se nebojí a za pamlsek i ochotně „zapózují“.
Za fotografiemi rovněž cestuji – máme obytné auto, se kterým jezdíme v zimě v létě po celé Evropě. Fotografuji v národních parcích i v zoologických zahradách. Můj oblíbený je například Bavorský les, kam často vyrážíme za medvědy, zubry a jeleny. Úžasné bylo také fotografování divokých koní v Anglii.
Výhra ve Věda je krásná pro mne byla báječným vyvrcholením roku 2014, kdy jsem byla i finalistkou soutěže Nikon kalendář (snímky z ní můžete od 15. 1. do 22. 2. 2015 vidět v pražské Nikon Photo Gallery) a získala jsem druhé místo v soutěži časopisu Naše příroda v kategorii makro.
A co chystám na letošek? Plánuji se ponořit do mikrofotografie – začínám fotografovat se světelnými mikroskopy, chtěla bych se naučit pracovat také s elektronovým mikroskopem. Zároveň jsem začala pracovat na bakalářské práci. Jejím tématem je fotografie v akvaristice, takže ověřuji a vymýšlím různé postupy, jak fotografovat akvarijní ryby i další vodní živočichy a rostliny.
doc. Věra Kuttelvašerová Stuchelová, Ph.D., nyní studentka druhého ročníku biologie
Věra Kuttelvašerová Stuchelová
Základní proměnnou světa je proměna. Od evoluce v přírodě po revoluci v technologiích. Svou proměnou a vývojem prochází vše kolem nás. Pojďme společně proměnit jednu noc v roce na jedinečnou oslavu vědy!
Zábava i poznání letos návštěvníky čekají v sobotu 28. září v Centrálním parku Pankrác. Potkají tam i Přírodovědce.cz.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.