Izotopy pomáhají sledovat migraci ptáků
Afrika je významným hotspotem biodiverzity. Tuto oblast obývají tisíce druhů rostlin a živočichů a během období zimy na severní polokouli přivítá také velké množství tažných ptáků.
0x Aktuality
V objevitelské kategorii soutěže Věda je krásná 2014 zvítězila Věra Kuttelvašerová Stuchelová s cyklem snímků chameleona. Jak se dostala k fotografování přírody a proč se rozhodla studovat biologii?
Má cesta k fotografování přírody a zvířat byla klikatá. Jako středoškolačka jsem se nejvíc zajímala o výtvarné umění a biologii. Dost jsem váhala, který z těchto oborů mám jít studovat. Nakonec jsem se rozhodla pro Akademii výtvarných umění, kde jsem studovala malbu, kresbu a později fotografii. Po škole jsem nastoupila na Západočeskou univerzitu a učila tam výtvarné umění a fotografii. Přednášela jsem, vystavovala v galeriích.
V roce 2009 jsem objevila fotobanky – jejich prostřednictvím jsem najednou mohla prodávat své snímky po celém světě. Náměty pro tvorbu jsem postupně začala čím dál víc čerpat v přírodě. O fotografie přírody a zvířat byl velký zájem, takže jsem v roce 2013 šla jak se říká na „volnou nohu“ a začala se živit jen fotografováním.
Jenže už za půl roku mi akademické prostředí začalo chybět a přišlo velké rozhodnutí: Co kdybych si splnila svůj dávný sen a začala studovat biologii? Chtěla jsem více vědět o zvířatech, která fotím, více rozumět přírodě, být poučený fotograf, který do svých snímků vkládá něco navíc. Ne jen uměleckou stránku, ale i poznání.
Žiji v Českých Budějovicích, proto jsem si na Jihočeské univerzitě vybrala dálkový obor Biologie a ochrana zájmových organismů. Tento obor je hodně zaměřený na chovatelství a pěstitelství. Naše domácnost se tak začala měnit v malou zoologickou i botanickou zahradu. V současné době máme 20 druhů zvířat – od papoušků po ještěry, hmyz a drobné savce. Moje osmiletá dcerka už plánuje, jak bude mít jednou opravdovou zoo.
Zvířata, která chovám, také fotografuji. Cyklus Chamaeleo calyptratus, s nímž jsem zvítězila v soutěži Věda je krásná, jsou snímky mého chameleona. Při focení vlastních zvířat máte tu výhodu, že je dobře znáte a ona znají vás. Proto se nebojí a za pamlsek i ochotně „zapózují“.
Za fotografiemi rovněž cestuji – máme obytné auto, se kterým jezdíme v zimě v létě po celé Evropě. Fotografuji v národních parcích i v zoologických zahradách. Můj oblíbený je například Bavorský les, kam často vyrážíme za medvědy, zubry a jeleny. Úžasné bylo také fotografování divokých koní v Anglii.
Výhra ve Věda je krásná pro mne byla báječným vyvrcholením roku 2014, kdy jsem byla i finalistkou soutěže Nikon kalendář (snímky z ní můžete od 15. 1. do 22. 2. 2015 vidět v pražské Nikon Photo Gallery) a získala jsem druhé místo v soutěži časopisu Naše příroda v kategorii makro.
A co chystám na letošek? Plánuji se ponořit do mikrofotografie – začínám fotografovat se světelnými mikroskopy, chtěla bych se naučit pracovat také s elektronovým mikroskopem. Zároveň jsem začala pracovat na bakalářské práci. Jejím tématem je fotografie v akvaristice, takže ověřuji a vymýšlím různé postupy, jak fotografovat akvarijní ryby i další vodní živočichy a rostliny.
doc. Věra Kuttelvašerová Stuchelová, Ph.D., nyní studentka druhého ročníku biologie
Věra Kuttelvašerová Stuchelová
Afrika je významným hotspotem biodiverzity. Tuto oblast obývají tisíce druhů rostlin a živočichů a během období zimy na severní polokouli přivítá také velké množství tažných ptáků.
0x Aktuality
Jaký je mechanismus působení žahavých trichomů kopřivy zajímalo (nejen) vědce už po staletí, uspokojivou odpověď však přinesly až poměrně nedávné výzkumy.
3x Zeptejte se
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.