Historický úspěch na IChO
Čeští studenti se na 57. ročníku Mezinárodní chemické olympiády postarali o nejlepší výsledek samostatné České republiky v historii ICho.
0x Aktuality
Meta temnostní (Meta menardi) patří do čeledi Tetragnathidae (čelistnatkovití), donedávna však byla řazena mezi křižáky, které připomíná stavbou těla i typem sítě.
Je to velký, černohnědý pavouk s otrněnýma nohama a obvykle se světlejším zadečkem nesoucím tmavší vzor. Jedná se o druh, který je na našem území hojně rozšířen. Dospělí jedinci vyhledávají stinné prostory, nejčastěji je nalezneme v jeskyních, štolách, šachtách, sklepích a v hlubších vrstvách sutí, kde si staví řídké kruhovité sítě, do kterých chytají různé bezobratlé od komárů, stínek, zimujících baboček až po slimáky. Samice po jarním páření vytváří charakteristické bílé, 2–3 cm velké kokony zavěšené na stopce poblíž vchodu do jeskyně či sklepa. Z 200–400 vajíček se líhnou mláďata, která opouštějí úkryt a vydávají se hledat nové příhodné místo k životu – tím je zajištěno, že dochází k výměně genetického materiálu mezi vzdálenějšími lokalitami a udržuje se tím genetická diverzita napříč celým velkým areálem. Životní cyklus je víceletý, dospělé samice žijí i tři roky. S dospělými jedinci se tak můžeme setkat po celý rok.
Mgr. Pavel Just, katedra zoologie
Foto Shutterstock.com
https://www.biolib.cz/cz/taxon/id1540/
Čeští studenti se na 57. ročníku Mezinárodní chemické olympiády postarali o nejlepší výsledek samostatné České republiky v historii ICho.
0x Aktuality
Už na podzim proběhne druhý semestr přednášek a workshopů k tématu Středoškolské odborné činnosti na Přírodovědecké fakultě UK. Registrace bude spuštěna v září.
3x Aktuality
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.