Vůně s rizikem
Parfémy jsou komplexní směsi látek rozpuštěných v alkoholu či jiných nosičích, a člověku poskytují různorodé – obvykle příjemné – čichové vjemy. Jak ale ukazují poslední studie, jejich používání není bez rizika.
1x Chemik
Víte, jaký je nejradioaktivnější minerál, nejprozkoumanější vodní živočich nebo největší chráněná krajinná oblast ČR? To všechno se dozvíte v dalším díle našeho celoročního seriálu rekordů.
Největší, nejmenší, nejrychlejší – ale také nejsladší, nejvíce ohrožený nebo s nejvyšší tepelnou vodivostí. Pro učitele přírodovědných předmětů jsme vydali unikátní kalendář na rok 2015, který nabízí slovem i obrazem 53 rekordů ze světa biologie, chemie, geologie a geografie.
Neradi bychom však připravili ostatní fanoušky přírodních věd o přehlídku zajímavých rekordů. Proto je budeme postupně zveřejňovat na těchto stránkách. Dostane se při tom i na některá NEJ, která se do tištěného kalendáře nevešla.
Co jsme pro vás vybrali na květen?
Některé minerály jsou radioaktivní – a nejradioaktivnější ze všech je uraninit neboli smolinec. Tento nerost byl poprvé vědecky popsán z Jáchymova roku 1727. Na obrázku je vzorek ze sbírky Mineralogického muzea Přírodovědecké fakulty UK.
Foto Petr Jan Juračka.
Drobní korýši hrotnatky (rod Daphnia) jsou nejdůkladněji prostudovaní vodní živočichové. Slouží jako „pokusní králíci“ pro výzkum v evoluční biologii, ekologii, hydrobiologii i genetice. Na snímku vidíte druh Daphnia galeata.
Foto Petr Jan Juračka.
V České republice máme 25 chráněných krajinných oblastí. Největší z nich je CHKO Beskydy, která se rozkládá na ploše 1 160 km2. V Beskydech můžete obdivovat horské pralesy i druhově bohaté louky a pastviny.
Foto Petr Jan Juračka.
Rtuť je kovový prvek s nejnižší teplotou tání, konkrétně −38,8 °C. Její hustota 13,55 g.cm−3 z ní také dělá zřejmě nejhustší kapalinu, jaká existuje při pokojové teplotě.
Foto Petr Jan Juračka.
Stromatolity jsou útvary vzniklé činností sinic a bakterií. Jde o nejstarší makroskopické fosilie – mohou být staré až 3,5 miliardy let. Tento exemplář z Chlupáčova muzea historie Země na Přírodovědecké fakultě UK pochází z doby před 2,7 miliardami let.
Foto Petr Jan Juračka.
Kalendář přírodních rekordů na rok 2015 vznikl díky projektu OP VK „Propagace přírodovědných oborů prostřednictvím badatelsky orientované výuky a popularizace výzkumu a vývoje, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/45.0028,“ který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.
Parfémy jsou komplexní směsi látek rozpuštěných v alkoholu či jiných nosičích, a člověku poskytují různorodé – obvykle příjemné – čichové vjemy. Jak ale ukazují poslední studie, jejich používání není bez rizika.
1x Chemik
Rovníkové velehory Jižní Ameriky, východní Afriky a jihovýchodní Asie jsou z pohledu botanika zcela ojedinělé. Jednou z příčin je specifické klima bez sezónních výkyvů, ale zato s výraznými denními změnami.
3x Magazín
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.