Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
3x Biolog
Ministerstvo zemědělství povolilo rozsypávání jedu proti hrabošům na povrch půdy. Považujeme to za velmi nebezpečné kvůli tomu, že volně rozhozenými granulemi jedu se mohou otrávit i ptáci.
AKTUALIZACE, 14.2.: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský 13. února povolil rozhoz Stutoxu po polích, kde počet hrabošů překročil pětinásobek prahu škodlivosti (nařízení ZDE). Zároveň povolil aplikovat do nor ve zvýšené míře jedy Stutox (nařízení ZDE) a Ratron (nařízení ZDE). Všechna nařízení platí do 11. června 2020.
Už loni v srpnu povolil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) podřízený ministerstvu zemědělství povrchové rozsypávání jedu. Upozornili jsme na to tenkrát tiskovou zprávou, u veřejnosti se zvedla velká vlna odporu a ministr zemědělství Miroslav Toman během jednoho týdne povolení rozsypávat jed stáhl. Jedem se loni otrávili například čápi, bažanti a zajíci. Máme obavy, že se to stane znovu.
Povolení, které má platit nyní, se naštěstí nebude týkat většiny republiky (tak jako loni v srpnu), ale pouze míst, kde „populace hraboše překročí pětinásobek prahu škodlivosti,“ jak píše ministerstvo zemědělství ZDE.
Co je možné proti rozhodnutí ministerstva zemědělství dělat?
2. Obrátit se na svého starostu a společně napsat ministrovi zemědělství, že nechcete jedy ve vaší krajině
3. Podepsat petici https://www.petice.com/
4. Sdílet na sociálních sítích svůj názor a označovat ho hashtagem #KauzaHrabos
5. Zapojit svou organizaci a sdílet tyto informace na webu a sociálních sítích s hashtagem #KauzaHrabos
6. Všímat si svého okolí a informovat o podezřelých úhynech ptáků na náš mail cso@birdlife.cz a na mail podatelna@ukzuz.cz
Děkujeme za vaši podporu!
Česká společnost ornitologická
Obrázek v záhlaví: Tento čáp se otrávil loni v srpnu na Opavsku. Analýza potvrdila otravu Stuxem II. Foto: ČSOP Bartošovice
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
3x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
2x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.