Noc vědců 2024
Základní proměnnou světa je proměna. Od evoluce v přírodě po revoluci v technologiích. Svou proměnou a vývojem prochází vše kolem nás. Pojďme společně proměnit jednu noc v roce na jedinečnou oslavu vědy!
Zajímá vás z přírodních věd zejména geografie? Pak by vaší pozornosti nemělo uniknout nové číslo Geografických rozhledů.
Jižní Asie, to je pestrá škála etnik, kultur a tradic. Je to území sahající od hustě zalidněných oblastí nížin Gangy, Brahmaputry či Indu po nejvyšší horské masivy světa Himálaj, Karákóram, Hindúkuš. Jižní Asie je region plný střetů, pramenících z kulturně-náboženských rozporů (např. mezi Pákistánem a Indií) umocňovaných i rostoucí populační a ekonomickou silou zde žijících národů. Region je ovlivňován i sousedními státy, které mají tendence do něj vstupovat a ovlivňovat ho (především Čína). Jižní Asie je oblastí, jejíž vývoj byl, je a bude velmi dynamický. Ale o jakém regionu je vlastně řeč? Jak jižní Asii vymezit? To jsou otázky, na které nenalezneme odpověď, s níž by všichni geografové jednohlasně souhlasili. Proto se k jejich řešení toto číslo Rozhledů snaží přispět.
Kromě problému, jak region jižní a jihovýchodní Asie vymezit, se věnujeme jeho koloniální historii, především portugalským objevitelským aktivitám v Indickém oceánu. Přinášíme vhled do světově rozšířených náboženství pocházejících z jižní Asie – hinduismu a buddhismu. Jeho vliv a projevy sledujeme i u Vietnamců žijících v Česku. Věnujeme se rozvoji indických velkoměst, na příkladu Indonésie diskutujeme, co přináší stále rostoucí zastoupení lidí tzv. střední třídy.
V rubrice Geografie a škola představujeme nově vytvořený výukový Geoportál, umístěný na našem webu, i to, jakou roli hraje práce v terénu nejen v zeměpisných olympiádách.
Odborné a učební texty zabývající se jižní Asií často řeší problém zápisu místních názvů. Některé se drží koloniálních pojmenování (Bombaj), jiné vycházejí z mezinárodních, hlavně anglických přepisů (Bombay/Mumbai). V tomto čísle používáme toponyma tvořená na základě přímého přepisu názvů z původního jazyka do češtiny (Mumbaí, protože v hindštině tak zní) nebo vycházející z postkoloniálních názvů (proto ne Bombaj), k nimž přistoupily tamní vlády (např. Indie) až v 90. letech 20. století.
Doufáme, že si čtením o jižní a částečně i o jihovýchodní Asii zpříjemníte jarní dny!
Miroslav Šifta
https://www.geograficke-rozhledy.cz/archiv/145
Základní proměnnou světa je proměna. Od evoluce v přírodě po revoluci v technologiích. Svou proměnou a vývojem prochází vše kolem nás. Pojďme společně proměnit jednu noc v roce na jedinečnou oslavu vědy!
Zábava i poznání letos návštěvníky čekají v sobotu 28. září v Centrálním parku Pankrác. Potkají tam i Přírodovědce.cz.
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.