Malí současníci mamutů
V dobách ledových u nás žili někteří velcí savci, se kterými se zde již nepotkáváme. Jak to ale bylo s jejich drobnými živočišnými souputníky? Víme o nich něco? Sdíleli podobný osud?
0x Magazín
Máte doma baterku? Ano? Tak to je dobře. Pokud ne, určitě si ji kupte – v pátek 28. 9. 2012 se vám bude hodit během Noci vědců na Přírodovědecké fakultě UK.
K čemu budete baterku potřebovat? Třeba v Hrdličkově muzeu člověka k prohlídce kabinetu kuriozit nebo v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK při hledání tajemství sómy. Na páteční večer připravili vědci z fakulty program pro všechny, kteří mají zájem o vědu, ale i pro ty, kteří se třeba vědy ještě zbytečně bojí.
Víte, co dělají rostliny v noci, jak se adaptuje hmyz k nočnímu životu a jestli DNA může svítit? Víte, s kým v noci rozhodně nenarazíte, z čeho vaří demografové nebo jak se uplatňuje atomové jádro v medicíně? Znáte tajemství sómy a uranu? Umíte si představit Hrdličkovo muzeum v noci? Chcete v netradiční dobu navštívit naši fakultu a dozvědět se mnoho nového? Přijďte k nám v pátek 28. září od 17:00 do 22:00 hodin!
„Cílem Noci vědců u nás na fakultě je návštěvníky nejen pobavit, ale zároveň třeba zbavit zbytečného respektu a strachu z vědy. Návštěvníkům Noci vědců se otevře několik laboratoří, poslucháren, ale i botanická zahrada se skleníkem a Hrdličkovo muzeum člověka. V nich se setkají s opravdovými vědci, kteří budou připraveni odpovídat na všetečné otázky týkající se biologie, chemie, geologie a geografie. Čeká je tedy nejen zábava, ale také mnoho nových poznatků.“
28. září 2012 oslaví svůj svátek nejen všichni Václavové (více či méně svatí), ale také věda, respektive její nositelé. Právě čtvrtý zářijový pátek patří již tradičně Noci vědců, největší jednorázové celoevropské akci na podporu vědy a techniky.
Tahle originální aktivita přesvědčí každého svého účastníka, že vědci nejsou do sebe zahloubaní podivíni, do jejichž života a práce nemůže většina z nás proniknout, ale že umí být i poutavými vypravěči, působivými showmany či originálními hudebníky. Na desítkách míst v celé České republice se setkáte s ukázkami nejmodernější techniky, populárně laděnými přednáškami, vědecko-technickými show, hudebními vystoupeními, řadou her, soutěží a kvízů. V první řadě na vás ale čekají právě vědci, badatelé a výzkumníci: seznamte se s nimi!
Program Noci vědců na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, 28. 9. 2012, 17:00–22:00
Botanická zahrada PřF UK, Na Slupi 16, Praha 2:
Co dělají rostliny v noci. Komentovaná prohlídka Botanické zahrady PřF UK a skleníku zaměřená na to, co dělají rostliny v noci. Sraz před skleníkem v 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00.
Tajemství sómy. Hledání rostliny života – noční hra v botanické zahradě. Baterky s sebou!!!:-)
Noční obratlovci – jaké je to být netopýrem. Rok 2011–2012 je rokem netopýrů a jejich ochrany. Přírodovědecká fakulta UK se k této aktivitě velice ráda připojí v letošním roce již druhou akcí, v jejímž rámci se návštěvníci budou moci blíže seznámit se životem těchto létajících savců prostřednictvím naučných filmů i interaktivní přednášky.
Viničná 7, Praha 2:
Noční Hrdličkovo muzeum. Komentované prohlídky nočního Hrdličkova muzea člověka s vědeckým kabinetem kuriozit.
Adaptace hmyzu k nočnímu životu. Ukázky nočních zvířat (hmyzu a dalších členovců) formou interaktivní přednášky.
Svítící DNA. Demonstrování atraktivních rostlinných preparátů, převážně „svítících“. Svítící DNA (genotypování rostlin huseníčku), svítící buněčné kultury tabáku.
Atomové jádro v medicíně. Prohlídka lidského nitra bez řezání – počítačová tomografie, SPECT, PET; operace bez skalpelu – radioterapeutika.
Uran, uran, uranyl..! - Uran jak ho neznáte. Mnozí z Vás jistě znají uran pouze jako palivo do jaderných elektráren. V přírodních promínkách však tento prvek tvoří stovky minerálů, kde se projevují barvící schpnosti uranylového kationtu (UO2)2+, neboli uranylu. Přijďte nahlédnout do mikrosvěta minerálů uranylu a ponořte se do fantastické krásy krystalů a úžasných barev těchto přírodnin!
Z čeho vaří demografové. Základní přehled nejdůležitějších zdrojů dat, které využívají ke své práci demografové, a jež se dotýkají každého člověka a mnoha událostí v našem životě (narození, sňatků, rozvodů, aj. včetně úmrtí). Proč jsou data tak důležitá a co o nás mohou prozradit.
Sčítání lidu v České republice od minulosti po současnost. Výstava seznámí návštěvníky s nejdůležitější statistickou akcí každého desetiletí – Sčítáním lidu, domů a bytů.
Území liliputů. Obrazově atraktivní vědecké mikrofotografie z elektronového a fluorescenčního mikroskopu pořízené v laboratořích Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Věda je krásná. Výstava vědeckých fotografií, mikrofotografií, ilustrací a virtuální přírody.
V dobách ledových u nás žili někteří velcí savci, se kterými se zde již nepotkáváme. Jak to ale bylo s jejich drobnými živočišnými souputníky? Víme o nich něco? Sdíleli podobný osud?
0x Magazín
Od února do dubna proběhne na Přírodovědecké fakultě UK série přednášek a workshopů k tématu Středoškolské odborné činnosti. Všichni zájemci z řad studentů jsou srdečně zváni.
0x Aktuality
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.