Život na toxických ostrovech
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
3x Biolog
Staňte se wikipedisty a pište o chráněných územích. V každém případě vám to půjde líp než divokému praseti.
Wikipedie, svobodná internetová encyklopedie, je jednou z celosvětově nejnavštěvovanějších webových stránek vůbec. Přitom funguje zcela unikátním způsobem – píší ji desetitisíce dobrovolníků ve svém volném čase, nikdo jim za to neplatí a nikdo je nekontroluje, zda na to mají dostatečné akademické vzdělání. Správnost informací je dosažena tím, že každou editaci kontrolují třeba i desítky dalších wikipedistů. Proto je zcela zásadní, aby „komunita“ neustále rostla a přibývali další a další nadšenci, každý s trochu jinými znalostmi a zájmy.
Když se několik wikipedistů rozhodlo vylepšit články o chráněných územích, zjistili jsme, že chráněných území je jen v Česku tolik, že na to prostě nemáme kapacitu. Jenže kde najít další? Někdo vtipně prohodil, že největšími odborníky na chráněná území by byla zvířata, která v nich žijí. A, věřte či nevěřte, nápad byl na světě!
Chcete vidět divoké prase, jak edituje internetovou encyklopedii? Pusťte si naše video. A pokud přeci jen preferujete wikipedisty s lidskou tváří, neváhejte: staňte se jedním z nich a napište svůj první článek! Není to obtížné.
A jak by podle prasat vypadal článek o národním parku Šumava? Podívejte se na výsledky jejich snažení...
Vojtěch Dostál
Autor je studentem Přírodovědecké fakulty UK v Praze a členem o.s. Wikimedia Česká republika.
Půdy kontaminované těžkými kovy se zpravidla nacházejí v okolí důlních ložisek, skládek nebo továren. Méně se však ví, že podobně toxická stanoviště se v přírodě vyskytují i zcela přirozeně.
3x Biolog
Zrod krásných zelených tektitů, nalézaných především v jižních Čechách a na jižní Moravě, proběhl za velice dramatických okolností na západě dnešního Bavorska.
3x Geolog
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.