Líska místo buku
Dosavadní učebnice biologie a lesnictví se shodují na tom, že nebýt člověka, byla by velká část Evropy přirozeně pokryta hustými lesy. Jak ale skutečně vypadala evropská vegetace před příchodem Homo sapiens?
1x Aktuality
Chemická sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, katedra analytické chemie a Knihovna chemie společně připravily výstavu u příležitosti 100. výročí založení Přírodovědecké fakulty UK.
Výstava přibližuje historii výuky chemie a výzkumu v tomto oboru přírodovědy na Univerzitě Karlově. V první části je připomenuta staletá tradice chemie na UK, neboť již v nejstarších dobách, po založení univerzity roku 1348, byly chemické znalosti součástí výuky zejména na filozofické (artistické) a lékařské fakultě. Skutečné přednášky z chemie zahájil v roce 1738 profesor lékařské fakulty Jan Antonín Scrinci (1697–1773). Prudký rozvoj přírodních věd během první poloviny 19. století vedl v roce 1848 k jejich přesunu na filozofickou fakultu, kde zaujaly místo jako svébytné obory. Pokračující rozmach chemie i ostatních přírodních věd vedl v roce 1909 profesorský sbor filozofické fakulty k podání návrhu na vznik samostatné přírodovědecké fakulty. V důsledku první světové války došlo k jeho uskutečnění až v roce 1920. V druhé části přibližuje výstava vývoj přírodovědecké fakulty v uplynulých sta letech, s přihlédnutím k vývoji její chemické sekce. Jsou připomenuti význační absolventi chemie, významné osobnosti jednotlivých kateder i jejich současné vědecké zaměření. Pozornost je věnována i místům výuky chemie na Univerzitě Karlově. Přední místo na výstavě patří i životu a dílu nejznámější osobnosti spojené s přírodovědeckou fakultou, nositeli Nobelovy ceny profesoru Jaroslavu Heyrovskému, odkazu a rozvoji jím objevené polarografie. V expozici jsou vystaveny předměty dokumentující chemický výzkum v uplynulých sto letech, včetně původního Heyrovského polarografu a jeho nejmodernější varianty o velikosti USB disku.
Kontakt na hlavního autora výstavy: doc. RNDr. Karel Nesměrák, Ph.D., e-mail: nesmerak@natur.cuni.cz
Termín: 10. září 2020 – 31. května 2021, po–čt: 8:00–17:00, pá: 10:00–12:00
Místo: Knihovna chemie PřF UK, Hlavova 8, Praha 2
Dosavadní učebnice biologie a lesnictví se shodují na tom, že nebýt člověka, byla by velká část Evropy přirozeně pokryta hustými lesy. Jak ale skutečně vypadala evropská vegetace před příchodem Homo sapiens?
1x Aktuality
Možná víte, že většina obojživelníků a všechny původní druhy plazů jsou v Česku chráněni. Dohromady je to něco přes 30 druhů. V celosvětovém měřítku však herpetofauna představuje přibližně 20 000 druhů!
4x Aktuality
Je to hrozně jednoduché, stačí se zaregistrovat, vyplnit o sobě všechny údaje a my ti pošleme Kartu přírodovědce s tvým jménem, na kterou můžeš čerpat mnoho výhod.
Katalog pro učitele je nabídkový systém, kde si zaregistrovaný učitel může zapůjčit odborné přístroje, objednat praktická cvičení nebo přednášky pro studenty.